תפקידו של הנוטריון בהכנת צוואות וירושות


תפקידו של הנוטריון בהכנת צוואות וירושות

מאת: משה פרץ, עו"ד

אחד התפקידים היותר נפוצים של נוטריון הוא במעורבותו בהליך עריכת צוואה. בתחום זה קיים חוק הנקרא חוק הירושה התשכ"ח 1965 ולפיו רק נוטריון יכול במסגרת סמכויותיו לאשר עשיית צוואה וכן מוסמך לרשום "צוואה בפני רשות" המעוגנת משפטית כדין.

צוואה, כידוע, מהווה מסמך משפטי שבו מצווה אדם מה יקרה לרכושו שלו לאחר מותו. אומנם כאשר חותמים שני עדים על הצוואה אין צורך בחתימת עורך דין או נוטריון כל עוד בעל הצוואה נמצא בדעה צלולה אך השטח מלמד שהדבר חיוני עד מאוד אם מעוניינים לא להשאיר פתח לבעיות בהמשך.

לא פעם מגיעים הצדדים לדיון בבית המשפט לאחר מות עורך הצוואה ולכן ברור כי הפנייה לנוטריון בנושא במעמד עריכת הצוואה משמשת כפתרון יעיל ואף מונע למצבים רגישים אלה.

במידה והצוואה חתומה על ידי נוטריון הערעור עליה לא יהיה קל. מבחינה חוקית לנוטריון מעמד גבוהה ובתי המשפט לא ממהר לערער על מסמך שנחתם על ידי נוטריון כדין כיוון שלנוטריון יש סמכות כעין "שיפוטית" וסמכויותיו גבוהים משל כל עורך דין רגיל.

לפיכך בכדי למנוע מריבות ומחלוקות עתידיות על הרכוש, הרבה מקפידים לחתום על הצוואה אצל נוטריון.

ירושות- החוק הבסיסי בנושא קובע כי כברירת מחדל, הרכוש והנכסים של אדם כלולים בגדר עזבון שמשאיר המנוח והוא מוריש את הרכוש לבני משפחתו. בחוק הירושות שחוקקה הכנסת בשנת 1965 יש פירוט איך נעשית חלוקת הרכוש. במידה והיורשים רוצים לחלק את הרכוש לא כפי שמתואר בחוק עליהם לערוך צוואה ולחתום עליה אצל נוטריון. ככלל לצורך מניעת בעיות וקשיים העלולים להיווצר בעתיד, רצוי תמיד לחתום על הצוואה אצל נוטריון.

החוק מאפשר לחתום על צוואה כאשר ישנם שני עדים שלא נהנים מהצוואה. אך צוואות מסוג זה נבחנות לעומק כדי לבחון את אמינותם, תוכנם וזיהוי החתימות. כאשר מחתימים אדם על צוואה רגילה (לפני 2 עדים) מהווה הדבר קרקע פורייה לתקיפת הצוואה על ידי קרובי המשפחה באמצעות עורכי דין אשר ינסו לערער על אמינות וכשרות הצוואה.

צוואה הנעשית בפני נוטריון זוכה להערכה גבוהה אלפי מונים מצוואה שנערכה לבד ועל כן חוסנה בפני בתי המשפט ברור שבעתיים.

במקרה אגב של שפת אם שונה ניתן לערוך השפה המבוקשת ולצרף תרגום על ידי נוטריון שנותן לכך את חתימתו וכשרותו.

הדבר חשוב במקרה שקרובי המשפחה לאחר מות המצווה ירצו לתקוף את הצוואה שכביכול לא הבין המצווה את השפה על בוריה ומשום כך ינסו לפסול אותה.

את הבקשה מגישים בדלפק רשם הירושות. הטיפול נעשה על ידי מזכירות הרשם לענייני ירושה , והעתק של הבקשה מובא לבא כוח, היועץ המשפטי לממשלה במשרד האפוטרופוס הכללי לצורך בדיקה משפטית.

כל בקשה לצו ירושה מתפרסמת בעיתון יומי,כל המעוניין להתנגד לבקשה יעשה תוך 14 יום מתאריך הפרסום.תגובתו של בא כוח היועץ המשפטי הינה חלק הכרחי והיא תינתן מהתאריך שמופיע על מדבקת הבקשה.

בברכת אריכות ימים,

משרד עורכי הדין משה פרץ מתמחה בעריכת צוואת, הסכמי ממון, נדל"ן ופשיטות רגל