פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה


מאת: משה פרץ, עו"ד

פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

לאורך שנים ארוכות, המונח פשיטת רגל עורר חלחלה בקרב כל אדם שנקלע לחובות – נראה שפשיטת הרגל היא גזר דין הדורש שבעה מדורי גיהינום וסטאטוס של אזרח סוג ב' לכל החיים. אך לאור רפורמות שהתקיימו בשנת 2013 – התיאור כבר אינו נאמן למציאות, וניתן להגיע להפטר (שחרור מהחובות) בתוך שנתיים. ההבדל המשמעותי ביותר שניתן לראות במסגרת פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה, זה האפשרות לסיים את כל התהליכים בפרק זמן קצר של שנתיים בלבד, זאת לעומת הליכים שהיו עלולים להימשך מעל ל-10 שנים בעבר.

הליך פשיטת רגל כיום

כיום, החוק מאפשר לאנשים אחראיים המעוניינים להתחיל דף חדש בחייהם לעשות זאת בצורה מסודרת, שקופה ויחסית פשוטה. יחד עם זאת, גם עם הרפורמה, הליך פשיטת הרגל כולל לא מעט בירוקרטיה, מילוי טפסים, קבלת החלטות שבמקרה שהן שגויות – ההשלכות לכך יהיו ניכרות לאורך שנים ארוכות. כיום ניתן להגיש טופס פשיטת רגל לבית המשפט ולהתחיל בתהליך, שכולל כינוס נכסים, עריכת מסמכים, ביצוע תחקירים ובדיקות של כונס הנכסים, ולאחר כל זאת, נקבע תשלום חודשי קבוע שמאפשר לחייב לנהל אורח חיים תקין וגם להחזיר את החובות, והכי חשוב – למנוע את המשך צמיחת הסכום. ובגלל קיצור התהליכים שדורש הליך פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה, החיים החדשים יכולים להתחיל הרבה יותר מהר מפעם. כך, עבור אנשים רבים שהסתבכו בצורה זו או אחרת, האפשרות של פשיטת רגל מהווה את ההליך הפחות טראומטי מאשר מאבק בסכומים ההולכים וגדלים, לחץ מצד הנושים השונים והפחד מהעתיד.

בדבר הנושים

ואפרופו הנושים, פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה פועלת גם לטובתם, היות שניתן לסיים את תהליך ההמתנה הרבה יותר מהר, לקבל את הסכומים שניתן ולהמשיך בהתנהלות שלהם. כך או כך, מדובר בהליך שמועיל מאוד לאנשים הפרטיים, זאת בניגוד לאמונה הרווחת שהליך פשיטת רגל הוא רלוונטי אך ורק עבור חברות. למעשה, עבור חברות פשיטת הרגל זה פשוט פירוק של כל הארגון, בעוד שלאדם פרטי מדובר בהסדר שעשוי להציל את חייו – ברמה הכלכלית, הנפשית ואף המשפחתית.

האם גם עבור פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה דרוש עורך דין?

רבות דובר על כך שללא עורך דין קשה מאוד לעבור את הליך פשיטת הרגל במהירות ובקלות. האם כך הדבר גם עם הרפורמה החדשה? ליווי וייצוג של עורך דין מאפשר לקצר הרבה תהליכים ולהגיע לאיזון כלכלי מהר יותר. עורך הדין מכיר את כל המהמורות שקיימות בנושא פשיטת הרגל (גם ברפורמה החדשה) והוא עשוי להיות מורה הדרך שיעביר את החייב במבוך החובות הרבה יותר מהר.