פשיטת רגל -הסדר נושים או הפטר?


מאת: משה פרץ, עו"ד

פשיטת רגל-הסדר נושים או הפטר?

פשיטת רגל היא הליך שבמהלכו אדם החייב סכומים גדולים מ-16,000 ש' לגורמים שונים (לרוב מדובר בסכומים הרבה יותר גדולים) מוותר על כל רכושו כדי להחזיר חלק מהחובות ולאחר מכן להגיע להסכם כלשהו הכולל תשלום חודשי לתקופה מסוימת. בהתנהלות זו יש שני היבטים של פשיטת רגל - הסדר נושים או הפטר? נלמד על ההבדלים בין השניים ובאילו נסיבות בוחרים בכל אחת מאופציות אלה.

הסדר נושים מהו?

הסדר הנושים זהו הליך שנעשה באחת מנקודות הזמן הבאות:

  • לפני צו כינוס נכסים.
  • לאחר  הצו, אך לפני ההכרזה על פשיטת רגל.
  • לאחר הכרזת פשיטת הרגל.

מהות ההסדר הינה שכל הגורמים שהחייב נדרש לשלם להם סכומים שונים שאינו יכול לעמוד בהם מתאספים יחדיו ומקבלים או מסרבים לקבל הצעת הסדר המוגשת על ידי החייב. לניהול תקין, גיבוש הצעה נוחה ומתקבלת על דעת כולם – יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום זה. בהנחה שהנושים קיבלו את תנאי ההסדר, הוא מועבר לאישורו של בית המשפט. ההצעה כוללת כמה פרטים חיוניים:

  • איזה אחוז מכלל החובות ישולם?
  • מתי יבוצע התשלום, או התשלומים?
  • מה הן הערבויות לכך שהתשלומים אכן יבוצעו?

ראוי לציין, שאם כל התהליך עבר בהצלחה – החייב לא מקבל את סטאטוס פושט הרגל, על כל מגבלותיו. חשוב לקחת זאת בחשבון בעת בחירת דרך פעולה במהלך פשיטת רגל-הסדר נושים או הפטר?

מהו הפטר?

הפטר זה למעשה שחרור שניתן לחייב על ידי בית המשפט מתשלומי סכומים שונים במסגרת חובותיו. הצו ניתן במענה לבקשה שהוגשה מטעם הכונס הרשמי, מנהל מיוחד של התיק או נאמן בפשיטת הרגל. משמעותו החשובה ביותר של ההפטר היא שהחייב מוגן מפני תביעות עתידיות. ראוי לציין שההפטר ניתן באופן אישי ושותפים לעסק, או ערבים לא זוכים לו, אלא צריכים להגיש בקשות דומות עבור עצמם.

החשיבות של פשיטת רגל - הסדר נושים או הפטר?

ההסדרים המדוברים מאפשרים להשיג את התנאים המתאימים לנסיבות השונות, בהתאם למצבו הכלכלי של החייב, היקף החובות שלו, מספר הנושים ויחסם לחייו ועוד. כמו כן, באמצעות התנהלות יעילה של עורך הדין של החייב, ניתן להשיג את הפתרונות היעילים ביותר עבור המצב הספציפי. סיבוכים כלכליים הם לעולם לא פשוטים, ועל מנת להתנהל בצורה התקינה ביותר בתהליכים השונים, יש לדאוג לכך שמתקבלות ההחלטות הנכונות והחכמות ביותר עבור כל אחד מהמעורבים. עורך דין מהימן ומקצועי עשוי לדאוג לכך בצורה הטובה ביותר, ולהביא לתוצאות אופטימליות תוך זמן קצר.