דגשים לעריכת הסכם ממון


דגשים לעריכת הסכם ממון

מאת: משה פרץ, עו"ד

הסכם ממון צובר כיום פופולריות הולכת וגדלה בקרב אנשים רבים – הן לפני הנישואין, וגם במהלכם. עבור רבים, הסכם הממון נעשה למעין דרך לברר את כוונותיהם האמיתיות של בני הזוג בעת הבחירה להינשא. למרות שבדרך כלל מדובר בנושא הרלוונטי לזוגות בעלי פערים כלכליים גבוהים, בסופו של דבר מדובר בהסכם שעשוי לסייע גם לזוגות שהחלו את דרכם המשותף באותו הסטאטוס, אך דברים השתנו במרוצת השנים. עם זאת, על מנת שההסכם יהיה יעיל, תקף בכל עת ואכן יגן על האינטרסים של שני בני הזוג, מומלץ להקפיד על קיומם של דגשים לעריכת הסכם ממון שימנעו כל בעייתיות בשלבים מאוחרים יותר.

על ההסכם להיות כמה שיותר מקיף

ככל שההסכם יותר מפורט וכולל יותר ויותר היבטים של החיים המשותפים והנפרדים של בני הזוג, כך גדולה יותר הסבירות לכך שהסיכום יעמוד בכל מכשול ולא יהיה פתוח לוויכוח בשלבים מאוחרים יותר. חשוב לציין בו כללי התנהלות בהקשר לכל נכס קיים או עתידי: נכסים שנרכשו במימון של אחד מבני הזוג, הכנסות מעסקים קיימים, אחוזים מהשקעות, ירושות, חלוקה של הנכסים תוך התחשבות בילדים קטינים (הדאגה שההורה ינצל את התקופה לטובות הנאה עבור עצמו) ועוד. התחום נרחב ביותר, וככל שההסכם מפורט ומדוקדק יותר, כך הוא יהיה יעיל יותר ברגע האמת.

עורך דין שהוא גם מגשר

על מנת לדעת שעורך הדין שלכם מכיר היטב את הנושא של דגשים לעריכת הסכם ממון – כדאי לפנות לאיש מקצוע המתמחה לא רק בדיני משפחה באופן כללי, אלא גם בתחום הגישור. זה מבטיח גישה מאוד שקופה וחיובית, מה שיאפשר למנוע ריבים תוך כדי עריכת ההסכם.

בדיקה של ההסכם מדי כמה שנים

ניתן לערוך הסכם ממון בכל שלב ביחסים – לפני הנישואין, אחריהם וגם במסגרת מערכת יחסים של ידועים בציבור. אך בכל אחד מהמקרים הללו יש לזכור שדברים משתנים, ופעמים רבות זה מתרחש מהר יותר ממה שנדמה לנו. זו הסיבה לכך שמדי כמה שנים כדאי להתכנס במשרדו של עורך הדין שערך את ההסכם ולבדוק שכל הסעיפים עדיין תקפים ושאין צורך בהוספת סעיפים חדשים או פירוט נוספים באלה הקיימים. הדבר ימנע את הצורך לבטל הסכם ממון שאיבד מהאקטואליות שלו במהלך השנים.

חתימה מודעת

כאשר כל הנושא של דגשים לעריכת הסכם ממון נבדק באריכות וההסכם נערך בצורה מספקת עבור שני הצדדים, חשוב מאוד לרדת לפרטי פרטים ולהבין כל סעיף בהסכם, ורק לאחר מכן לחתום, משום שעצם החתימה מעידה על כך שכל אות בהסכם מובנת לשני בני הזוג.

בברכת שלום,

משה פרץ, עו"ד